Laktos collection - English version

Články

 • Firma Gerber - vynálezce tavených sýrů

  Firma Gerber - vynálezce tavených sýrů 08. 02. 2011 - Za vznikem tavených sýrů stál obchodní zájem Švýcarska, které na přelomu 19. a 20. století vyváželo své tvrdé sýry do zámoří, převážně do USA. Sýry byly posílány lodí a během dopravy, která trvala dlouho a prostory lodí byly nedostatečně chlazeny, docházelo k výraznému zhoršení jakosti. Byl tady úkol prodloužit dobu trvanlivosti sýrů, které byly dodávány do zemí s teplým klimatem a nebo na velkou vzdálenost. V roce 1911 se to podařilo firmě Gerber.
 • Sběratelství sýrových etiket

  Sběratelství sýrových etiket 05. 11. 2010 - První sýrové etikety byly podle některých pramenů používány v polovině 19. století, první známé etikety jsou z let 1885 - 1890. Jsou v archivech a soukromých sbírkách ve Francii, kde byla produkce etiket nejrozšířenější, etikety byly a jsou atraktivní a jejich sbíráním se zabývá největší počet sběratelů ze všech zemí. Je zajímavé, že druhou zemí v pořadí je Česká republika.
 • Todor Gudev - podnikatel a sběratel

  Todor Gudev - podnikatel a sběratel 12. 01. 2010 - Ing. Todor Gudev, úspěšný český mlékárenský manažer, pokračovatel úspěšné mlékárenské značky LAKTOS. Bulhar, který našel v naší zemi druhou domovinu a který nezarmoutí své osobní, ale i obchodní přátele. Vitální a pracovitý chlap, který se vedle své práce věnuje také řadě dalších činností a koníčků.
 • Nahlédnutí na sýry Itálie

  Nahlédnutí na sýry Itálie 02. 11. 2009 - Před několika desetiletími, kdy jsem začal sbírat etikety a informace o sýrech tohoto státu, měl jsem představu, že italské sýrařství představují parmezán, gorgonzola, mozarella a tavené sýry, kterých bylo tenkrát mnohem víc, než dnes. Sbírka a i vlastní poznání mě přesvědčily o tom, že v pestrosti a zajímavosti sýrů se Itálie přibližuje Francii a nebo Španělsku.
 • Zapomenuté sýry

  Zapomenuté sýry 17. 08. 2009 - Sýry jsou již od pradávna neodmyslitelnou součástí lidské stravy, a to nejenom proto, že jsou výborným koncentrátem a svým způsobem i "konzervou" jedné ze základních potravin lidstva, v tomto případě mléka, ale především proto, že jsou cenné z pohledu výživy. Jsou totiž bohaté na nenahraditelné bílkoviny, mléčný tuk a nesmírně cenný vápník, přitom jsou lehce stravitelné a co je podstatné, patří většinou mezi opravdu chutné a vyhledávané potraviny.
 • Historie a současnost LAKTOSU

  Historie a současnost LAKTOSU 19. 06. 2009 - V historii českého a moravského mlékárenství existovaly závody a společnosti, které byly pojmem.
 • Odpovědi na 2 aktuální otázky od Ladislava Liklera

  14. 06. 2009 - odborníka na sýry a předsedy Klubu sběratelů kuriozit
 • Sýry v Uruguayi

  Sýry v Uruguayi 05. 05. 2009 - Uruguay je země známá hlavně kvalitním hovězím masem, ale málo se ví o produkci mléka a jeho zpracování. Tato země na severní straně Rio Mar del Plata má rozlehlé pastviny - pampy, a mírné, zčásti deštivé podnebí. španělský dobyvatel Juan de Garay a jeho lidé osídlili území okolo roku 1580. Hrubou trávu na pastvinách začali nahrazovat měkčí a šťavnatější.
 • Putování za sýry - tentokrát do Mexika

  Putování za sýry - tentokrát do Mexika 03. 02. 2009 - neboli tak trochu španělská minulost

  MEXIKO - Pro většinu Čechů vzbuzuje tato země hodně fantazie, hlavou nám přitom problikne kaleidoskop tajemných mayských pyramid, nádherných barokních kostelů z koloniální historie, širokých sombrer na hlavách zpěváků mariachis, snědých mužů s kníry či hlubokých očí míšenek a všudypřítomných čokoládových dětí.
 • Josef PÁNEK? mlékař, včelař, myslivec a Jihočech

  Josef PÁNEK? mlékař, včelař, myslivec a Jihočech 11. 11. 2008 - Základy všech současných aktivit získal podle svých slov Josef Pánek (1951) v obci Hlavatce na Táborsku. V kraji lesů a rybníků prožil krásné dětství díky svému otci, který ho vedl ke vztahu k přírodě a myslivosti. V roce 1967 nastoupil ke studiu na Průmyslové škole mlékárenské v Kroměříži a i na tomto rozhodnutí měl podíl jeho otec, který v tehdejších Jihočeských mlékárnách pracoval.
 • Výroba sýrů s vnitřní plísní na území České republiky

  Výroba sýrů s vnitřní plísní na území České republiky 18. 06. 2008 - Znalosti o způsobu výroby tohoto typu sýra se k nám dostaly zřejmě začátkem 20. století prostřednictvím putujících sýrařů, kteří u nás zavedli i většinu známých sýrů. Originální název roquefort se vyskytoval asi do roku 1935. V zámecké sýrárně v Žinkovech se podle záznamů prodával tento sýr za 20 krejcarů, ale pramen neuvádí, jaké množství.
 • Čerstvé sýry - nejrozmanitější sýrová kategorie

  Čerstvé sýry - nejrozmanitější sýrová kategorie 27. 05. 2008 - Čerstvý sýr není v podstatě ničím jiným nežli sýrem ve své prapůvodní formě. Mléko se nechá jednoduše srazit, sýrové zrno se oddělí od syrovátky a zformuje do nejrůznějších možných tvarů a forem, a tím vlastní výroba končí. Čerstvý sýr nezraje, nebo jen skutečně velmi krátce, a je určen obvykle k rychlé spotřebě.
 • Kráva, která se směje dlouho a nejlíp

  Kráva, která se směje dlouho a nejlíp 27. 10. 2007 - V kolekcích francouzských etiket snad ani u jednoho sběratele nechybí alespoň několik kusů etiket s motivem smějící se krávy. Setkáváme se s ní i při cestách ve světě - viděl jsem ji na Srí Lance, v několika afrických zemích a určitě je v mnoha exotických zemích, kam se člověk těžko dostane. Společnost, která má motiv smějící se krávy jako hlavní motiv na obalech svých výrobků, založil v roce 1865 Jules Bel ve vesnici Odvelet v Juře.
 • Vedlejší "produkty" sýrových etiket

  Vedlejší "produkty" sýrových etiket 21. 09. 2007 - Pokud se sběratel zajímá o sýrové etikety, po čase obvykle nezůstane jen u nich. U velkých sbírek si sběratel nutně vytváří vztah k sýrařství a mlékárenství a zájem se rozšíří i na informace z oboru a doplňující dokumenty a předměty. Mezi ně se dají zařadit prospekty, korespondence, dárkové předměty a všechno, co s historií a současností výroby sýrů souvisí.
 • Camembert z Normandie a Sedlčanský Hermelín

  Camembert z Normandie a Sedlčanský Hermelín 13. 08. 2007 - Pro většinu lidí je jméno Camembert nerozlučně spjato se slavným a skvělým francouzským sýrem nazvaným po stejnojmenné vesnici v Normandii, poblíž které se podle skutečných historických pramenů tato gurmánská delikatesa vyráběla již v 18.století. Ale ještě dříve, než tento sýr získal v roce 1983 ochrannou známku svého chráněného původu A. O. C. (= Appelation d´Origine Controlée), stal se doslova "nejkopírovanějším" a nejvíce napodobovaným sýrem světa.

| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Novinky
Velká Británie
Velká Británie
03. 03. 2021: Celá novinka

Španělsko
Španělsko
26. 02. 2021: Celá novinka

Francie
Francie
21. 02. 2021: Celá novinka

Francie
Francie
16. 02. 2021: Celá novinka

Španělsko
Španělsko
11. 02. 2021: Celá novinka

Velká Británie
Velká Británie
06. 02. 2021: Celá novinka

Laktos collection - Cheese labels - All rights reservedONCZ.NET Copyright © Laktos Praha, spol. s.r.o. & Ladislav Likler. CMS phpRS. Webdesign by PENAweb. optimalizace PageRank.cz