Laktos collection - English version

Články

 • Nový pohled na tuky (a na máslo)

  Nový pohled na tuky (a na máslo) 01. 07. 2015 - Přední americký týdeník a jeden z nejznámějších světových časopisů TIME (vychází již od roku 1923) publikoval letos v červnu zcela nový pohled na konzumaci tuků, které se v posledních letech dostaly do zorného pole mnoha vědců a specialistů na výživu.
 • Putování za sýry: Hesenské kouzlení se sýry

  Putování za sýry: Hesenské kouzlení se sýry 11. 06. 2015 - Na další cestu za sýry jsem se tentokrát vydal na západ od našich hranic a za cíl jsem si vybral malé městečko Otzberg-Langfeld v hesenském pohoří Odenwald. Zde již od roku 1991 působí velmi zajímavý sýrař - afinér, pan Klaus Wolf, který se svou rodinou a týmem spolupracovníků úspěšné prodává nejenom sýry z celé Evropy, ale ve svých provozech přeměňuje řadu z nich a hlavně jejich chutí do jejich zcela nových podob a charakterů.
 • Putování za sýry: Opět za sýry do Zillertálu

  Putování za sýry: Opět za sýry do Zillertálu 22. 05. 2015 - Mám mnoho oblíbených destinací, kam se pravidelně a nejenom za sýry vracím, ale oblast Zillertálských Alp, rozprostírajících se na hranicích mezi Rakouskem a Itálií, patří k mým určitě nejzamilovanějším.
 • Putování za sýry: australské putování nejenom za klokany ale především za skvělými sýry - 2. část

  Putování za sýry: australské putování nejenom za klokany ale především za skvělými sýry - 2. část 17. 04. 2015 - V minulém díle našeho seriálu "Putování za sýry" jsme společně docestovali do Austrálie a řekli jsme si něco o současném australském mlékárenství a především o zdejší výrobě sýrů. Pozval jsem vás na návštěvu dvou malých, ale velmi úspěšných sýráren a nezapomněl jsem připomenout významného zdejšího sýraře českého původu, pana Vyhnálka, a vzdát mu upřímný hold. Kéž bychom měli takovýchto osobností více.
 • Putování za sýry: australské putování nejenom za klokany ale především za skvělými sýry

  Putování za sýry: australské putování nejenom za klokany ale především za skvělými sýry 02. 04. 2015 - Když jsem se zamýšlel, kam vás tentokrát pozvu na další zastávce našeho putování za sýry, nejdříve jsem nevěděl. Společně jsme totiž procestovali již pěkný kousek světa a na stránkách Potravinářské Revue "nahlédli pod pokličku" a tak trochu ochutnali skutečně hodně zajímavých sýrů ze všech kontinentů. V jedné zemi, a to hodně vzdálené, jsme však ještě společně nebyli - totiž v Austrálii.
 • Další poznatky z ruského sýrařství

  Další poznatky z ruského sýrařství 26. 09. 2014 - V minulém díle našeho seriálu Putování za sýry jsme dorazili do Ruska a já jsem vás informoval nejenom o ruském mlékárenství, ale především o zdejší výrobě sýrů. Již v názvu jsem připustil, že "Rusko sýry vyrábět umí, ale na svou budoucnost zatím čeká". Při mé další cestě do Ruska koncem letošního března jsem si uvědomil, kolik pravdy jsem v tomto výroku vlastně řekl. Měl jsem totiž možnost ještě více proniknout do zdejší sýrařské reality a seznámit se s řadou ruských odborníků a zástupců místní sýrařské praxe.
 • Zrod sýrařské kultury v "zemi vycházejícího slunce"

  Zrod sýrařské kultury v "zemi vycházejícího slunce" 18. 07. 2014 - Japonsko − pro mnohé stále ještě velmi tajemná asijská země, jakýsi „Západ Východu“, a přeci tolik odlišné od západní civilizace. Země, ve které se její pradávné tradice a kultura snoubí s moderním, nebo spíše až futuristickým světem, země mimořádně vzdělaná a technicky vyspělá, země, která je stále o několik kroků vpřed, a také země velice bohatá.
 • Rusko sýry vyrábět umí, ale na svou sýrařskou budoucnost zatím čeká 1. část

  Rusko sýry vyrábět umí, ale na svou sýrařskou budoucnost zatím čeká 1. část 08. 07. 2014 - Pro další zastávku při našem světovém putování za sýry jsem si tentokrát vybral Rusko. Ruská federace je dnes se svou rozlohou 17 mil. km2 největším státem světa a z pohledu počtu obyvatel, kterých zde žije téměř 150 milionů, zaujímá celosvětové deváté místo.
 • Výroba tavených sýrů v Japonsku

  Výroba tavených sýrů v Japonsku 20. 06. 2014 - V minulém díle seriálu „Putování za sýry“ jsme společně navštívili Japonsko a povídali jsme si o tamních přírodních sýrech a jejich odlišnostech od sýrů evropských.
 • Tradice výroby sýrů a naše současnost

  Tradice výroby sýrů a naše současnost 31. 05. 2014 - Cílem příspěvku je shrnutí poznatků o tradiční technologii sýrařské výroby, našem dnes už klasickém sortimentu a porovnání se současným stavem v České republice. Při psaní se projevila obsáhlost problematiky, kterou nelze v článku zachytit, ale snažila jsem se zaznamenat vlastní zkušenosti z praxe v sýrařské výrobě od roku 1963.
 • Putování za sýry: U krále tavených sýrů od Bodamského jezera

  Putování za sýry: U krále tavených sýrů od Bodamského jezera 11. 01. 2014 - V minulé kapitole našeho putování jsme se toulali po švýcarském Appenzellu. Tentokrát společně uděláme jenom malý krůček zpět a octneme se rázem u nepřehlédnutelného Bodamského jezera, jehož vodami prochází hranice hned tří států - Rakouska, Německa a Švýcarska. Já vás ale pozvu do jeho nejmenší, tedy rakouské části, zaujímající pouhých 6,5 % plochy tohoto nejrozlehlejšího alpského jezera (538,5 km2).
 • Putování za sýry: Utajený recept Appenzellerského sýra

  Putování za sýry: Utajený recept Appenzellerského sýra 31. 12. 2013 - V dalším díle našeho nekonečného putování za sýry z celého světa se tentokrát zastavíme na severovýchodě Švýcarska v oblasti poklidného, ale přitom velmi osobitého kantonu Appenzell. Jezdím sem poměrně často a nesmírně rád, protože mě fascinuje zdejší příroda, místní kultura a zvyky, a co především, to je vám jistě zřejmé: samozřejmě skvělé sýry.
 • Putování za sýry v mléčném "biokrálovství" u jezera Ammersee

  Putování za sýry v mléčném "biokrálovství" u jezera Ammersee 21. 12. 2013 - Když jsem se rozmýšlel nad tím, kam vás zavedu v rámci našeho "Putování za sýry", napadla mě společnost Andechser Molkerei Scheitz, s jejímiž sýrovými produkty se tak často setkávám na veletrzích a výstavách. Jejich výrobky mají vždy společné tyto tři věci: všechny jsou "bio", mají skvělé a lákavé obaly a moc mi chutnají.
 • Vady sýrů a faktory, které je ovlivňují

  Vady sýrů a faktory, které je ovlivňují 11. 12. 2013 - Sýry jsou krásné a chutné výrobky z mléka, výrobky s opravdu tou nejvyšší přidanou hodnotou, kterou lze zhodnocením mléka získat. Spotřebitelé si je nekupují vždy pouze jako "běžnou" potravinu, ale jejich konzumace může být pro některé z nich i skutečným chuťovým zážitkem, slavnostním aktem, a v případě některých "sýrových" národů, např. Francouzů, doslova i životním stylem. Výroba jednotlivých druhů sýrů je proto dosti často velmi složitá, obzvláště pak těch "speciálních", afinovaných, a pak také těch, jejichž zrání trvá několik měsíců a někdy i roků. A to je také důvod, proč se u žádného jiného mlékárenského výrobku nevyskytuje takové množství vad či defektů jako právě u sýrů, ke kterým může v průběhu složitých biochemických přeměn v době výroby a zrání docházet.
 • Putování za sýry: Sjenický sýr - bílý sýr ze srdce Balkánu

  Putování za sýry: Sjenický sýr - bílý sýr ze srdce Balkánu 01. 12. 2013 - Naše putování za sýry nás tentokrát zavede na Balkánský poloostrov, na jihozápad Republiky Srbsko, přesněji však do oblasti Sandžaku. Že jste o této oblasti nikdy neslyšeli? Ale určitě ano! Z dějepisu jsme ji znali jako slavnou Osmanskou říši a v novodobé historii bývalé Jugoslávie pak proslula spíše jako složitý a zaostalý multietnický region. A tím zůstává zatím nadále - vedle sebe tu totiž žijí Srbové, Černohorci, Albánci a další národy, ale především pak Bosňáci, tedy muslimské etnikum, které zde tvoří národnostní většinu.

| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 |

Novinky
Francie
Francie
21. 02. 2021: Celá novinka

Francie
Francie
16. 02. 2021: Celá novinka

Španělsko
Španělsko
11. 02. 2021: Celá novinka

Velká Británie
Velká Británie
06. 02. 2021: Celá novinka

Francie
Francie
01. 02. 2021: Celá novinka

Itálie
Itálie
27. 01. 2021: Celá novinka

Laktos collection - Cheese labels - All rights reservedONCZ.NET Copyright © Laktos Praha, spol. s.r.o. & Ladislav Likler. CMS phpRS. Webdesign by PENAweb. optimalizace PageRank.cz