Laktos collection - English version

Články

 • Král sýrů CAMEMBERT slaví zajímavé výročí

  Král sýrů CAMEMBERT slaví zajímavé výročí 08. 08. 2013 - aneb připomenutí 222 let existence slavného sýra

  Na letošní rok připadá docela zajímavé výročí, a sice 222 let existence sýra camembert, zřejmě nejslavnějšího zástupce skupiny sýrů s bílou plísní na povrchu, kterým ve Francii přezdívají "fromage à croûte fl eurie" (tedy sýry s kvetoucí kůrkou). Tento dnes už celosvětově velmi oblíbený sýr pochází ze severozápadní Francie, z oblasti Normandie, kde se s tímto označením začal vyrábět právě v roce 1791.

 • Ladislav Likler - kulaté výročí

  Ladislav Likler - kulaté výročí 29. 07. 2013 - Propagátor a historik mlékárenství, znalec sýrů, publicista, tvůrce největší sbírky sýrových etiket a dokumentů o sýrech na světě, rytíř Řádu francouzského Camembertu, nezastupitelná osobnost ve sběratelském světě - to by se dalo říci o Ladislavovi Liklerovi, který se dožívá životního jubilea - 70 let.
 • Putování za sýry: ZILLERTALER GRAUKÄSE "Šedý sýr" z Tyrolska

  Putování za sýry: ZILLERTALER GRAUKÄSE "Šedý sýr" z Tyrolska 19. 07. 2013 - V dalším díle seriálu "Putování za sýry" bych vás rád pozval do Tyrolska a představil vám jednu skutečně zajímavou regionální specialitu, kterou nenajdete dokonce ani v sýrařských lexikonech. Touto specialitou je sýr s označením Graukäse, někde nazývaný také Tiroler Graukäse. Já vám budu tentokrát vyprávět především o jeho variantě z Zillertálských Alp, která, jak jinak, nese označení Zillertaler Graukäse.
 • Putování za sýry

  Putování za sýry 05. 07. 2013 - Do evropského rejstříku zapsán tisící název potraviny se značkou kvality.

  Tisícím produktem, jehož název (CHOP) 15. 2. zaregistrovala Komise v rámci označování kvalitních zemědělských produktů a potravin, se stal italský ovčí sýr "Piacentinu Ennese".

 • 222. výročí sýru camembert

  222. výročí sýru camembert 11. 04. 2013 - Z největší sbírky sýrových etiket a dokumentů o mlékárenství Laktos Collection byla pro veřejnost připravena již třetí výstava. Tentokrát je věnována jednomu z králů sýrů, francouzskému camembertu. Patří k nemnoha druhům sýrů, u kterých je znám přesně rok jejich vzniku. U tohoto sýra je to rok 1791, tedy dva roky po francouzské revoluci, a letos je tomu právě 222 let.
 • Největší sbírka sýrových etiket na světě

  Největší sbírka sýrových etiket na světě 31. 05. 2012 - Dnes nejen u nás, ale i v celosvětovém měřítku nejrozsáhlejší kolekce sýrových etiket začala vznikat před více než 40 lety, aby dnes čítala na 209 000 etiket ze všech koutů naší planety. Navíc se jejímu tvůrci podařil unikátní kousek - ještě za života ji totiž prodal společnosti LAKTOS, což je dnes zřejmé přímo z názvu sbírky.
 • Firma Gerber - vynálezce tavených sýrů

  Firma Gerber - vynálezce tavených sýrů 08. 02. 2011 - Za vznikem tavených sýrů stál obchodní zájem Švýcarska, které na přelomu 19. a 20. století vyváželo své tvrdé sýry do zámoří, převážně do USA. Sýry byly posílány lodí a během dopravy, která trvala dlouho a prostory lodí byly nedostatečně chlazeny, docházelo k výraznému zhoršení jakosti. Byl tady úkol prodloužit dobu trvanlivosti sýrů, které byly dodávány do zemí s teplým klimatem a nebo na velkou vzdálenost. V roce 1911 se to podařilo firmě Gerber.
 • Sběratelství sýrových etiket

  Sběratelství sýrových etiket 05. 11. 2010 - První sýrové etikety byly podle některých pramenů používány v polovině 19. století, první známé etikety jsou z let 1885 - 1890. Jsou v archivech a soukromých sbírkách ve Francii, kde byla produkce etiket nejrozšířenější, etikety byly a jsou atraktivní a jejich sbíráním se zabývá největší počet sběratelů ze všech zemí. Je zajímavé, že druhou zemí v pořadí je Česká republika.
 • Todor Gudev - podnikatel a sběratel

  Todor Gudev - podnikatel a sběratel 12. 01. 2010 - Ing. Todor Gudev, úspěšný český mlékárenský manažer, pokračovatel úspěšné mlékárenské značky LAKTOS. Bulhar, který našel v naší zemi druhou domovinu a který nezarmoutí své osobní, ale i obchodní přátele. Vitální a pracovitý chlap, který se vedle své práce věnuje také řadě dalších činností a koníčků.
 • Nahlédnutí na sýry Itálie

  Nahlédnutí na sýry Itálie 02. 11. 2009 - Před několika desetiletími, kdy jsem začal sbírat etikety a informace o sýrech tohoto státu, měl jsem představu, že italské sýrařství představují parmezán, gorgonzola, mozarella a tavené sýry, kterých bylo tenkrát mnohem víc, než dnes. Sbírka a i vlastní poznání mě přesvědčily o tom, že v pestrosti a zajímavosti sýrů se Itálie přibližuje Francii a nebo Španělsku.
 • Zapomenuté sýry

  Zapomenuté sýry 17. 08. 2009 - Sýry jsou již od pradávna neodmyslitelnou součástí lidské stravy, a to nejenom proto, že jsou výborným koncentrátem a svým způsobem i "konzervou" jedné ze základních potravin lidstva, v tomto případě mléka, ale především proto, že jsou cenné z pohledu výživy. Jsou totiž bohaté na nenahraditelné bílkoviny, mléčný tuk a nesmírně cenný vápník, přitom jsou lehce stravitelné a co je podstatné, patří většinou mezi opravdu chutné a vyhledávané potraviny.
 • Historie a současnost LAKTOSU

  Historie a současnost LAKTOSU 19. 06. 2009 - V historii českého a moravského mlékárenství existovaly závody a společnosti, které byly pojmem.
 • Odpovědi na 2 aktuální otázky od Ladislava Liklera

  14. 06. 2009 - odborníka na sýry a předsedy Klubu sběratelů kuriozit
 • Sýry v Uruguayi

  Sýry v Uruguayi 05. 05. 2009 - Uruguay je země známá hlavně kvalitním hovězím masem, ale málo se ví o produkci mléka a jeho zpracování. Tato země na severní straně Rio Mar del Plata má rozlehlé pastviny - pampy, a mírné, zčásti deštivé podnebí. španělský dobyvatel Juan de Garay a jeho lidé osídlili území okolo roku 1580. Hrubou trávu na pastvinách začali nahrazovat měkčí a šťavnatější.
 • Putování za sýry - tentokrát do Mexika

  Putování za sýry - tentokrát do Mexika 03. 02. 2009 - neboli tak trochu španělská minulost

  MEXIKO - Pro většinu Čechů vzbuzuje tato země hodně fantazie, hlavou nám přitom problikne kaleidoskop tajemných mayských pyramid, nádherných barokních kostelů z koloniální historie, širokých sombrer na hlavách zpěváků mariachis, snědých mužů s kníry či hlubokých očí míšenek a všudypřítomných čokoládových dětí.

| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 |

Novinky
Itálie
Itálie
18. 03. 2018: Celá novinka

Belgie
Belgie
13. 03. 2018: Celá novinka

Srí Lanka
Srí Lanka
08. 03. 2018: Celá novinka

Čína
Čína
03. 03. 2018: Celá novinka

Japonsko
Japonsko
26. 02. 2018: Celá novinka

Libanon
Libanon
21. 02. 2018: Celá novinka

Laktos collection - Cheese labels - All rights reservedONCZ.NET Copyright © Laktos Praha, spol. s.r.o. & Ladislav Likler. CMS phpRS. Webdesign by PENAweb. optimalizace PageRank.cz