Laktos collection - English version

Historie sbírky

Základ sbírky tvořilo několik desítek etiket, které shromáždil Ladislav Likler v době studia na Průmyslové škole mlékárenské se svými spolužáky. Systematické sbírání začalo v roce 1969, kdy se seznámil s dalšími sběrateli u nás i v cizině. Sbírka rychle rostla a již v roce 1974 získala sbírka diplom KSK za pozoruhodnou sbírku sýrových etiket Švýcarska a v roce 1976 za největší kolekci etiket exotických a mimoevropských zemí. Od roku 1985 dosud je sbírka největší v České republice. Od roku 1996 do roku 2006 byla sbírka největší na světě a v roce 2009 se jí titul největší světové sbírky vrátil. V současnosti (2018) obsahuje sbírka 246 486 etiket ze 125 zemí světa. Důležitým mezníkem byl rok 2007, kdy sbírku převzala společnost LAKTOS s.r.o., Praha a sbírka od té doby nese název LAKTOS Collection. Správcem sbírky je Ladislav Likler.

V roce 2017 daroval pro LAKTOS COLLECTION pan Mathias van Kempen z Middelburku v Nizozemsku svou celoživotní sbírku sýrových etiket. Sbírka obsahuje 186.970 exponátů a je archivována pod názvem LAKTOS COLLECTION II M. van Kempen.

Novotisky etiket společnosti Laktos

Sbírka je aktivní a vedle sběratelského hlediska má smysl dokumentačně – historický. Sbírka byla základem pro vznik publikací Ladislava Liklera a kolektivu "Historie mlékárenství v Čechách, na Moravě a ve Slezsku", která mapuje vývoj toho oboru do roku 1990. Přírůstky do sbírky jsou získávány korespondencí s výrobci, obchodními společnostmi a sběrateli u nás i v zahraničí. Vedle dokumentace vývoje firem sbírka dokládá i vývoj obalové techniky, grafiky a polygrafie. Ukázky ze sbírky byly víc než dvacetkrát vystaveny na veřejnosti.

Vedle etiket sbírka obsahuje i reklamní materiály firem i národních mlékařských svazů, obaly másla, víčka jogurtů a porcí smetany, staré mlékárenské lahve s litými nápisy, reklamní tabule, adresáře mlékáren a pod. Součástí sbírky je i knihovna s odbornými tituly o mlékárenství a sýrech z celého světa.

Sbírka LAKTOS Collection je aktivní a bude i nadále dokumentovat a prezentovat sýrařství a mlékárenství na veřejnosti i v odborných kruzích. Sbírka je po dohodě s majitelem nebo správcem sbírky přístupná. (viz: Kontakty)

Novinky
Austrálie
Austrálie
03. 10. 2022: Celá novinka

Maďarsko
Maďarsko
28. 09. 2022: Celá novinka

Francie
Francie
23. 09. 2022: Celá novinka

Španělsko
Španělsko
18. 09. 2022: Celá novinka

Španělsko
Španělsko
13. 09. 2022: Celá novinka

Kanada
Kanada
08. 09. 2022: Celá novinka

Laktos collection - Cheese labels - All rights reservedONCZ.NET Copyright © Laktos Praha, spol. s.r.o. & Ladislav Likler. CMS phpRS. Webdesign by PENAweb. optimalizace PageRank.cz