Laktos collection - English version

Todor Gudev - podnikatel a sběratel

Todor Gudev - podnikatel a sběratel Ing. Todor Gudev, úspěšný český mlékárenský manažer, pokračovatel úspěšné mlékárenské značky LAKTOS. Bulhar, který našel v naší zemi druhou domovinu a který nezarmoutí své osobní, ale i obchodní přátele. Vitální a pracovitý chlap, který se vedle své práce věnuje také řadě dalších činností a koníčků.

Otec Todora Gudeva pochází z malé vesničky nedaleko řecké Soluně, kde se narodil a žil do svých 15 let. Později s rodinou přeběhli řecko-bulharské hranice a usadili se v malebném bulharském městě Nevrokop u řeky Mesta na úpatí tří velehor Pirin, Rodopi a Rila. Nevrokop - v minulosti stará římská pevnost - se teď jmenuje Goce Delčev. Tam se také Todor narodil a žil do pěti let. Matka pocházela z velmi vážené rodiny. Její otec vystudoval 7letou teologickou fakultu v Cařihradě a byl dlouhá léta učitelem a ředitelem gymnázia. Matka byla porodní asistentkou, otec inženýr se specializací na lesní stavby. V roce 1951 se rodina odstěhovala do Burgasu. Zde také vystudoval pětiletou průmyslovou střední školu, ještě zastara podle německého vzoru, na které učili učitelé vystudovaní ve Francii nebo Německu.

Ing. Todor Gudev

Po skončení střední školy odešel na vysokou školu do Sofie, kde se po druhém roce úspěšně zúčastnil konkurzu na studium za hranicemi - buď ve Francii typografii nebo v Československu obor chemické a potravinářské stroje. U kamarádů si opatřil informace, jak se studuje ve Francii a jak v Praze, a v roce 1966 přišel do Prahy. Nedalo se odolat: na kolejích po dvou, nejhezčí dívky na světě, pivo za korunu dvacetpět. Nastoupil na ČVUT do druhého ročníku po měsíčním kurzu češtiny. Na studium rád vzpomíná, na škole prožil i rok 1968. Po promoci se vrátil do Bulharska, kde měl vojenskou povinnost - rok v důstojnické škole a rok u útvaru. V roce 1973 se vrátil do Prahy, kde dělal řádnou vědeckou aspiranturu a kde ji v roce 1976 obhájil. Protože měl bulharské stipendium, vrátil se na tři roky do Bulharska, kde pracoval ve výzkumném ústavu balicí techniky. Byl to moderní ústav, postavený UNESCEM. To již byl Todor ženatý. Manželka, dlouholetá studentská láska, vystudovala VŠCHT Praha, obor kvasná chemie a biochemie se specializací - pivo. Pocházela z Trutnova a v roce 1975 se narodilo první dítě. Její kvalifikaci využili v sofijském pivovaru, kde ještě dnes tam vzpomínají na to, jak přišla na spoustu nešvarů.

Z pivovaru odešla a nějaký čas byla v rodině, kdy se jim narodilo druhé dítě. V tomto období onemocnělo starší z dětí těžkou hepatitidou a podstoupilo dlouhodobé léčení na klinice v Praze, kde byla lepší lékařská péče. A tak se rodina opět odstěhovala do Čech. Todorovi se příliš nechtělo, protože v Bulharsku si už vybudoval slušnou kariéru.

Starost o dítě byla ale přednější, tak si našel místo technického náměstka v Severočeských mlékárnách, kam nastoupil v roce 1982 se dvěma kufry a se dvěma dětmi. Na nádraží v Bohušovicích mu řekl tehdejší ředitel podniku Ing. Vladimír Zábský, že slíbený okál není hotový a několik měsíců se musí počkat. Tak se celá rodina nastěhovala do jedné místnosti v hotelu, kde bydleli půl roku. Nesžili se ani s malými Litoměřicemi, a proto Todor přijal nabídku tehdejšího mlékárenského koncernového podniku Laktos Praha. Zde nastoupil do funkce vedoucího investičního odboru. Bydlení v počátku bylo opět v jedné místnosti na ubytovně, a protože o investicích moc nevěděl, musel nastudovat potřebné informace. Studoval také postgraduálně na VŠE a školu dokončil v roce 1986. Po skončení studia dostala jeho rodina i byt, tak se mohl začít věnovat své práci. Podnik Laktos Praha měl v působnosti mlékárny v Praze a Středočeském kraji, celkem 13 závodů. Pod vedením Ing. Todora Gudeva byl v každé mlékárně podniku Laktos Praha zjišťován jeho technický stav a dle něj bylo prováděno zpracování opravného generelu. Nejvíce zanedbané bylo energetické hospodářství a u všech závodů byl zpracován návrh na řešení. Některé projekty se bohužel nerealizovaly, protože přišel rok 1989 a došlo k rozpadu státního podniku Laktos Praha na 13 samostatných státních podniků. Jeden z nich, pod vedením Ing. Todora Gudeva, si ponechal název Laktos s.p. Zůstala v něm část podniku se 72 pracovníky.

"Nový Laktos" zahrnoval centrální laboratoř, výpočetní středisko, investice a rozvoj a jeho role byla od samého počátku ekonomicky velmi složitá, neboť po původním podniku Laktos Praha zbyly i splátky nemalých úvěrů. Nenašel se nikdo, kdo chtěl tento podnik vést, a tehdejší ministr zemědělství Kubát jmenoval Ing. Todora Gudeva ředitelem. To bylo v roce 1991. A od té doby vede společnost Laktos úspěšně dodnes.

V roce 1992 jako přípravu na nové podmínky absolvoval Todor komplexní kurz "EFFECTIVE WESTERN MANAGEMENT PROGRAMME" který organizovala Libra Management Group a Management training na Deutsche management akademie Niedersachsen. V 1993 byl státní podnik Laktos privatizován. Zůstalo v něm asi 20 pracovníků a firma se začala věnovat exportu a importu. Podnik zčásti převzal trhy KOOSPOLU a export se dařil. Laktos hledal i nové trhy, Gudev jezdil s exportním manažerem po celém světě, tehdy navštívili desítky zemí po celém světě. A firma měla úspěch.

Sbírka slonů Ing. Todora Gudeva

Od dob jeho obchodních cest se také datuje jeho zájem o sbírku slonů. V rámci programu prohlídky Kapského města v JAR se dostali do dolů, kde se dobývaly polodrahokamy. Sedm set metrů pod zemí se prodávaly suvenýry, kde ho zaujala figurka slona, posázená polodrahokamy. Neváhal ani chvíli a slona za 300 dolarů koupil. Řekl si, že z každého města, které navštíví, si přiveze slona do sbírky. Vzpomněl si na vyprávění svého známého, který byl znalec života slonů, pro kterého byl slon symbolem síly a moudrosti a i tohle vyprávění bylo důvodem k tomu, že sbírka slonů se stala jeho velkým koníčkem. Zůstalo ale pravidlo, že do ní byly zařazeny jen figurky přivezené ze zahraničí anebo figurky výjimečné zpracováním, materiálem anebo osobou, od které slona dostal. Třeba při návštěvě Venezuely se dostali do kontaktu s vysoce postavenými lidmi, protože Laktos tenkrát realizoval 70 % českého exportu do této země. Skupinu nedoprovázel náš velvyslanec, protože měl nemocného psa, ale syn tamějšího ministra zemědělství. Poslední den před odletem, v neděli, někdo ze skupiny řekl: "ale on nemá slona!" V centru Caracasu byl obchod, který byl zavřený. Našli majitelku, která obchod otevřela a nechala vybrat slona do sbírky. Byl ze vzácného druhu kamene, ale hlavně - byl z Caracasu. V Sao Paulu "ulovil" slona v obchodě, který byl naproti hotelu, ve kterém bydleli. S každým takto přivezeným slonem je spojen zážitek nebo vzpomínka. V Zimbabwe sběratele skoro povalili na trhu, jak prodejci chtěli, aby koupil slona právě od něho. Ale nedalo se vyhnout omylům - v Chile koupil figurku slona ze vzácného modrého kamene, který údajně léčí oči, a později po návratu zjistil, že se prodává i u nás a levněji. Z Montevidea pochází slon z ulice, kde jsou bleší trhy. Zajímavý slon nebo spíš sloni jako sousoší pocházejí z Kuvajtu, nádherná dřevořezba je z Austrálie. V Číně udělali figurku slona jako razítko, a dali tam jméno Todor, ale i v čínštině.

Sbírka slonů tedy není pro Ing. Todora Gudeva pouhou kolekcí exponátů, ale skvělými vzpomínkami na země, které navštívil a lidi, které tam potkal.


Ladislav Likler
12. 01. 2010, Potravinářská revue
Novinky
Kanada
Kanada
16. 06. 2024: Celá novinka

Srbsko
Srbsko
11. 06. 2024: Celá novinka

Francie
Francie
06. 06. 2024: Celá novinka

Česká republika
Česká republika
01. 06. 2024: Celá novinka

Francie
Francie
27. 05. 2024: Celá novinka

Irsko
Irsko
22. 05. 2024: Celá novinka

Laktos collection - Cheese labels - All rights reservedONCZ.NET Copyright © Laktos Praha, spol. s.r.o. & Ladislav Likler. CMS phpRS. Webdesign by PENAweb. optimalizace PageRank.cz