Laktos collection - English version

222. výročí sýru camembert

222. výročí sýru camembert Z největší sbírky sýrových etiket a dokumentů o mlékárenství Laktos Collection byla pro veřejnost připravena již třetí výstava. Tentokrát je věnována jednomu z králů sýrů, francouzskému camembertu. Patří k nemnoha druhům sýrů, u kterých je znám přesně rok jejich vzniku. U tohoto sýra je to rok 1791, tedy dva roky po francouzské revoluci, a letos je tomu právě 222 let.

Tento sýr podle legendy vyrobila Marie Harel ve vesničce Camembert, po které má sýr jméno. Tato selka u sebe v době francouzské revoluce ukryla mnicha z kraje Brie, který ji zasvětil do výroby sýra s bílou plísní. Díky přímořskému klimatu vykazoval tento sýr odlišnou chuť. Byl také prvním sýrem, který se začal balit do dýhových krabiček a jehož výroba se postupně rozšířila do všech normandských departmentů - Calvados, Eure, Manche a Orne. Zlepšující se dopravní možnosti umožnily vyvážet camembert i do vzdálenějších míst Francie a jeho rostoucí spotřeba přinesla mnoha obyvatelům Normandie blahobyt. Napoleon III. ho ochutnal při otevření trati Paříž - Gramville.

Výstava

Přes některé jiné historické poznatky je Marie Harel považována za ženu, která dala Normandii, Francii i světu skvělý sýr. Její sláva dosáhla až za oceán. V roce 1926 přijel do Vimoutiers americký lékař Joseph Knirin z New Yorku a prohlásil, že ve svém sanatoriu používal camembert jako lék, který mnoha lidem pomohl. Navrhl, aby byl Marii Harelové postaven pomník, který byl pak odhalen 11. dubna 1928. Stál na místě až do 14. června 1944, kdy byl při invazi spojeneckých vojsk zničen. Obnoven byl opět po válce v roce 1956.

Originální sýr Camembert de Normandie získal certifikát A.O.C. v roce 1983 a označení A.O.P. v roce 1993. Vyrábí se po celém světě, ale jen v Normandii může nést název Camembert de Normadie.

sýrové etikety

Výstava "222 let camembertu" měla premiéru na Mendelově univerzitě v Brně v březnu. V 50 rámech je umístěno 600 etiket z 50 zemí. Velká část je věnována Francii, ale najdete zde etikety a obaly camembertů z Ameriky, Austrálie ale i z takových zemí, jako je Zimbabwe, Čína, Jižní Korea a další. Výstava má český a anglický průvodní text. Výstava bude ke zhlédnutí i v dalších místech republiky a je možné si ji zapůjčit do odpovídajících prostor. Termín je možné dohodnout na zde.


Ladislav Likler
Novinky
Kanada
Kanada
16. 06. 2024: Celá novinka

Srbsko
Srbsko
11. 06. 2024: Celá novinka

Francie
Francie
06. 06. 2024: Celá novinka

Česká republika
Česká republika
01. 06. 2024: Celá novinka

Francie
Francie
27. 05. 2024: Celá novinka

Irsko
Irsko
22. 05. 2024: Celá novinka

Laktos collection - Cheese labels - All rights reservedONCZ.NET Copyright © Laktos Praha, spol. s.r.o. & Ladislav Likler. CMS phpRS. Webdesign by PENAweb. optimalizace PageRank.cz