Laktos collection - English version

Kráva, která se směje dlouho a nejlíp

Kráva, která se směje dlouho a nejlíp V kolekcích francouzských etiket snad ani u jednoho sběratele nechybí alespoň několik kusů etiket s motivem smějící se krávy. Setkáváme se s ní i při cestách ve světě - viděl jsem ji na Srí Lance, v několika afrických zemích a určitě je v mnoha exotických zemích, kam se člověk těžko dostane. Společnost, která má motiv smějící se krávy jako hlavní motiv na obalech svých výrobků, založil v roce 1865 Jules Bel ve vesnici Odvelet v Juře.

Společnost, která má motiv smějící se krávy jako hlavní motiv na obalech svých výrobků, založil v roce 1865 Jules Bel ve vesnici Odvelet v Juře. Vlastnil zrací sklepy na výborný tvrdý sýr comté a tyto sklepy existují dodnes. V roce 1897 synové Julese Henri a Léon Belovi zakládají společnost Bel Fréres, která sídlila v Lons le Sanunier. Zakladatel společnosti Jules Bel zemřel v roce 1904 a oba synové založili společnost Léon Bel, Gruyère en gros. Společnost spolupracovala s firmou Graf v Dole, která do Francie dovezla zařízení na výrobu tavených sýrů ze Švýcarska.

První tavené sýry nesly značku GRAF, až přišel 16. duben 1921, kdy Léon Bel zaregistroval ochrannou známku La Vache qui rit. Charakteristický obrazový motiv se zrodil až v roce 1924 v dílně grafika Benjamina Rabiera a hned byl uveden na francouzský trh. Léon Bel dovezl zařízení na trojúhelníkové balení a od roku 1929 začal sýry i vyvážet.

Veselá kráva

Založil i filiálku v Bruselu v roce 1933, kde byl motiv krávy doplněn o značku Bélédam, která se později změnila na značku BELBON nebo BELEBON.

Další vývoj je možné odvodit od etiket ve sbírce. Staré etikety do poválečné doby jsou vzácné a u nás jsou výjimkou. V roce 1949 se objevil motiv krávy na trojúhelníku v horní části etikety, který je uváděn jako triangl. Hmotnost byla 170 g, byl nedělený (entier) a 6 porcí.

O několik let později byla hlava krávy umístěna do erbu, nad kterým byly čtyři hvězdičky. Hmotnost byla 113, 140 a 170 g , existují etikety, které dokazují export do arabských zemí i firmě Dorman v New Yorku. Obsah krabiček byl buď nedělený nebo 8 a 12 porcí. Etikety pocházejí asi z doby do roku 1955. Poprvé se objevuje marketingová akce - vkládané obrázky Asterix.

Zhruba ve stejné době byla na etiketách hlava krávy umístěna do zvonce. Těchto etiket není mnoho a byly používány koncem šedesátých let, jak dokládají etikety s motivem olympiády 1968. Poprvé se na etiketách objevuje anglický název The Laughing Cow.

Nový triangl už přináší ucelené série od každé etikety - každá etiketa má 6 variant: entier, 8, 12, 16 a 24 porcí. Marketing využíval Disneyových kreseb - hlavně Sněhurku a Kačera Donalda. Těchto etiket je už poměrně velký počet i ve sbírkách u nás.

Veselá kráva

Zhruba do stejné doby můžeme zařadit etikety, kde je hlava krávy ve čtverci s červeným nápisem The Laughing Cow a Die Lachende Kuh. Na těchto etiketách se poprvé objevuje nápis Reduced Calories a také je vyroben sýr s příchutí WALNUTS (ořechy). V souběhu s touto podobou etiket se objevuje velký počet etiket s hlavou krávy v malém kruhu a vodorovně členěnou etiketou. Tohoto typu etiket je poměrně velký počet, protože jsou bohatě doplňovány sériemi obrázků od Disneye, Tin Tin, Lucky Luke, Daktari. Dobu jejich používání můžeme odvodit od série Mistrovství světa v kopané 1982. Po tomto roce bylo změněno pozadí na etiketě, objevuje se krajina se zelenou loukou a cestou, která zůstala v obměnách dlouhou dobu. Tuto změnu datuje série k mistrovství světa v kopané v Mexiku 1986. V této době se také poprvé objevily etikety na 32 porcí, tedy čtyřpatrové krabičky. Zmíněné typy etiket se musely několik let překrývat, podle data spotřeby byl motiv "hlava v kruhu" v letech 1975-78 a u rovného nápisu je znám také rok 1978.

Veselá kráva

Popsané skupiny etiket je možné ve sbírce oddělit a řadit uvnitř každé skupiny bez nějakého složitého klíče.
Z tohoto časového období existuje určitý počet etiket, které svým ztvárněním do jednotlivých skupin nezapadají, ale není jich mnoho.
Od začátku devadesátých let byla pro etikety zvolena úprava, která pak trvala dlouhou řadu let. Byl to rovný nápis La Vache qui rit a hlava krávy umístěná ve střední části etikety. Takových etiket je velmi mnoho a nebylo by je možné přehledně řadit, kdyby na pravé straně krku nebyla uváděna čísla spolu se značkou, o které usuzuji, že se jedná o značku tiskárny.

Etikety s rovným nápisem můžeme rozdělit do následujících skupin (uvádíme i rozpětí čísel etiket podle sbírky):

jen čísla 031-987 malý počet
S 336-935 nejvíc etiket

Etiketa 829 S-12 hvězd fotbalu (vyrobeno v PL) je pod stejným číslem známa
s řeckými nápisy pro export do Řecka z Francie
Se značkou S je známa dvojice etiket P22 S, které se liší jen velikostí čísla

MZ 337-936 část etiket modrý podklad
IVO 323-659 malý počet
B 419-967 (hodně etiket pro stř. Evropu)
JP 377-378 pouze dvě etikety
G 371-685 (část této značky bez čísla)
L 354-956
D bez čísel
371-685
bez čísel
306-988
347-968

Existují i etikety s rovným nápisem, bez značky a bez čísla - např. etikety k MS v kopané v USA 1994 používané filiálkou v Maroku a je možné, že se ve Francii vůbec nepoužívaly.

Po roce 2000 firma uvedla na trh novou variantu etikety, kde je hlavní nápis upraven do oblouku. V písmenných a číselných značkách se pokračuje, jsou známy i značky grafické. Zatím jsou ve sbírkách zastoupeny tyto skupiny etiket:

JP 441-984
C 746.- 748
L 277-3405
B 444-929
F 506

IVO 321-953 rarita: jeden z autorů objevil kravičku pod číslem IVO 758 v Laosu, vyrobenou ve Francii a je psána francouzsky a vietnamsky. Takže: Con bó cu ´öi

S 301-987 POZOR: U některých čísel této skupiny etiket se objevuje pod jedním číslem více etiket. Jde hlavně o velké série- fotbalisté, u čísel okolo 782, 641, 593-598 a u série STAR WARS pod čísly 457-464.

L 7500 + čtyřmístné číslo, někdy je přidáno i písmeno B. V posledních letech se objevuje toto číslování bez písmene L

Veselá kráva
Vedle klasického oblouku, kde je počet porcí nad obloukem, se vyskytuje i oblouk, kde jsou nad nápisem jen hvězdičky a počet porcí je pod obloukem. Tyto etikety mají jen číslo a nebo jsou s písmenem B. Existují i etikety s obloukem bez čísla nebo s nápisem ISIS. Byly zakoupeny v Egyptě a je tedy pravděpodobné, že je vyrábí tamější tavírna BEL. .

Z přehledu vyplývá, že i tak velký počet etiket smějící se krávy je možné docela přehledně řadit a neztrácet čas listováním kolekcí s mnoha motivy a variantami. Ale neznáme ještě mnoho věci:

- co písmenná nebo grafická značka znamená?
- začínají všechny série čísly nad 300?
- jsou využita všechna čísla mezi 300 a 999?

Pro sběratele máme "špatnou zprávu". V této době končí v Polsku výroba krabičkových tavených sýrů s papírovými etiketami a BEL bude jako velká většina tavíren používat potištěná kartonová víčka. Takže zase konec jedné tradice. První krabičky s kartonovým víčkem mají čtyřmístná čísla. Známe jich zatím málo, takže nemůžeme uvést více informací.

Veselou krávu provází propagační předměty, které zajímají i sběratele jiných oborů:

Veselá kráva

Společnost BEL vyrábí tavené sýry nejenom ve Francii, Španělsku a Polsku pro střední Evropu , ale i v dalších zemích a nevyrábí jen tavený sýr La Vache qui rit. V další části článku se budeme věnovat dalším značkám, etiketám a sýrům této společnosti.
Ladislav Likler, Ing. Jiří Medek
29. 10. 2007, časopis Sběratel


Novinky
Dánsko
Dánsko
23. 11. 2024: Celá novinka

Francie
Francie
18. 11. 2024: Celá novinka

USA
USA
13. 11. 2024: Celá novinka

Česká republika
Česká republika
08. 11. 2024: Celá novinka

Litva
Litva
03. 11. 2024: Celá novinka

Francie
Francie
29. 10. 2024: Celá novinka

Laktos collection - Cheese labels - All rights reservedONCZ.NET Copyright © Laktos Praha, spol. s.r.o. & Ladislav Likler. CMS phpRS. Webdesign by PENAweb. optimalizace PageRank.cz