Laktos collection - English version

Vedlejší "produkty" sýrových etiket

Vedlejší "produkty" sýrových etiket Pokud se sběratel zajímá o sýrové etikety, po čase obvykle nezůstane jen u nich. U velkých sbírek si sběratel nutně vytváří vztah k sýrařství a mlékárenství a zájem se rozšíří i na informace z oboru a doplňující dokumenty a předměty. Mezi ně se dají zařadit prospekty, korespondence, dárkové předměty a všechno, co s historií a současností výroby sýrů souvisí.

Prospekty často obsahují vyobrazení etiket, které se do sbírky třeba nepodařilo sehnat, fotografie výrobních závodů a techniky a často recepty na sýrová jídla. Jsou vydávány jednak výrobními nebo obchodními společnostmi, ale i národními mlékárenskými svazy a nebo organizacemi, podporujícími národně nebo nadnárodně prodej sýrů a nebo mlékárenských produktů. Firemní prospekty je vhodné zařadit do sbírky k etiketám, národní materiály je nejvhodnější uložit samostatně podle zemí.

Samostatné postavení mají sbírky mlékárenských lahví a pohlednic. V obou oborech vytvořil největší kolekce Josef Zelenka, který se u pohlednic zaměřil na naše historické pohlednice. Jsou jistě cenným dokumentem a v řadě případů dokumentem jediným, dokládajícím existenci dávno zaniklých malých mlékáren.

Sběratelství by mělo být ale i okénkem do světa a za desetiletí sbírání se shromáždí i pohlednice zahraniční. Nejsou jich stovky, ale nechají se z nich určitě vybrat zajímavé kusy. Předkládám několik z nich.

1. Začít bychom měli u českých pohlednic. Asi raritou je pohlednice mlékařského družstva v Třeštíně u Mohelnice. Vedle zobrazení mlékárny je připomenut i záslužný diplom z Jubilejní výstavy v Mohelnici v roce 1898. Pohlednice je datována 12. 1. 1900.

Mlékařské družstvo

2. Mnohem mladší je pohlednice Rolnické družstevní mlékárny, kde zaměstnanci něco oslavují. Na rubu je jenom rastr na adresu bez dalších údajů. Nepozná někdo zobrazenou mlékárnu?

Rolnická družstevní mlékárna

3. Společnost Scotish Cheddar Cheese s hlavní produkční značkou GALLOWAY vydala sérii pohlednic GREAT SCOTISH MOMENT, která obsahuje záběry z významných událostí Skotska. Počet pohlednic mi není znám, na ukázku záběr z roku 1934, kdy vyplula slavná Queen Mary.

Galloway

4. Významná holandská společnost Essen vydala pohlednic hned několik, jedna z nich zobrazuje sídlo firmy, zrací sklepy, tavírnu a záběr města Alkmaar.

Eyssen - Alkmaar - Holland

5. - 6. Mlékárna v Hrabové, datovaná v roce 1902, je velmi podobná francouzské mlékárně Laiterie Cooperative v Tribehou na moderní pohlednici.

Pozdrav z Hrabové
Laiterie Cooperative v Tribehou

7. Pohlednice dokumentuje největší cheddar, vyrobený v USA v roce 1988. Vážil 40 060 lbs a chladicí kamion ho vozil jako atrakci po Spojených Státech a Kanadě. Samozřejmě se rozprodal a to pod značkou Simon´s.

Belle Wisconsin

8. Stará budova sýrárny Crowley Cheese faktory ve Vermontu (USA) patří k legendám.

Vermont

9. V městečku Plymouth ve Wisconsinu sídlí několik známých amerických sýrařských společností. Potvrzují tak tvrzení, že v tomto státě se vyrábí sýry úplně všude.

Plymouth Wisconsin

10. A rarita nakonec - na pohlednici vydané okolo roku 1910 je vidět rozdělování mléka pro sirotčince v Bernu. Rozváželo se v kočárcích.

Siročinec v Bernu

Desítka pohlednic je jen malou ukázkou ze stovek kusů ve sbírce, ale i tak mohou inspirovat k podobným sbírkám.


Ladislav Likler
21. 09. 2007, časopis Sběratel
Novinky
Maďarsko
Maďarsko
14. 08. 2022: Celá novinka

Španělsko
Španělsko
09. 08. 2022: Celá novinka

Česká republika
Česká republika
04. 08. 2022: Celá novinka

Kanada
Kanada
30. 07. 2022: Celá novinka

Chorvatsko
Chorvatsko
25. 07. 2022: Celá novinka

Francie
Francie
20. 07. 2022: Celá novinka

Laktos collection - Cheese labels - All rights reservedONCZ.NET Copyright © Laktos Praha, spol. s.r.o. & Ladislav Likler. CMS phpRS. Webdesign by PENAweb. optimalizace PageRank.cz